۲ بهمن ۱۴۰۲

افول جذابیت چین برای سرمایه گذاری خارجی

چین به دلیل پاره ای دشواری های اقتصادی و اجتماعی از جمله رکود بازار مسکن، پیری جمعیت و نوسان نرخ تورم به سرمایه گذاری خارجی نیاز فوری دارد. پس از همه‌گیری جهانی کرونا و در پی اوج گیری جنگ تجاری با آمریکا و نیز کاهش رشد سالانه نشانه هایی از…

چین به دلیل پاره ای دشواری های اقتصادی و اجتماعی از جمله رکود بازار مسکن، پیری جمعیت و نوسان نرخ تورم به سرمایه گذاری خارجی نیاز فوری دارد. پس از همه‌گیری جهانی کرونا و در پی اوج گیری جنگ تجاری با آمریکا و نیز کاهش رشد سالانه نشانه هایی از کاهش جذابیت اقتصاد چین به عنوان مقصد سرمایه‌گذاران به وجود آمده است.

افول جذابیت چین برای سرمایه گذاری خارجی

تحلیل موسسه پیترسون براساس داده های اداره تبادل ارزی چین حاکی از کاهش جریان سرمایه‌گذاری مستقیم در این کشور بوده و در سال 2023 به پایین ترین سطح خود رسیده است.

علاوه بر کاهش سرمایه گذاری خارجی، در اوت 2023 میزان خروج سرمایه از بازار چین به 49 میلیارد دلار رسید که بالاترین میزان فرار سرمایه از 2015 به بعد است (29 میلیارد دلار سرمایه گذاری در اوراق بهادار ). تحلیل های دقیق تر نشان می دهد که این خروج سرمایه ناشی کاهش ورود گردشگران به چین و در سطح حساب سرمایه از کاهش سرمایه گذاری و خروج اوراق قرضه ناشی می شود.

برچسب ها:
عضویت
به من پیام بده
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
تهران-چهارراه ولیعصر-قبل از برادران مظفر-پلاک907

مشاور سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

اندیشکده راهبردی «جریان» که فعالیت خود را از سال 1399 برپایه بهره گیری از جمعی از کارشناسان جوان و صاحب نظر در حوزه سیاست خارجی آغاز کرده است، اندیشکده ای خصوصی است که بر روی مسائل سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تمرکز دارد. جریان رسالت خود را ارائه تصویری جامع و واقع بینانه مبتنی بر رویکردی دانش بنیان و مسئله محور با هدف بازاندیشی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار داده است.
2763 327 935 98+
info@jaraian.org