۱۴ اسفند ۱۴۰۰

اوکراین؛ پنجمین تولید کننده گندم جهان

در پی اوج گیری بحران اوکراین و حمله نظامی روسیه به این کشور، بهای انرژی و سایر کالاها در جهان و به ویژه در اروپا در حال افزایش است و تا همین لحظه نیز قبض های جدید نشان از افزایش دو برابری بهای انرژی دارد. با این حال، به همین جا ختم نمی شود، زیرا به گفته تحلیلگران آر.بی.سی کپیتال مارکتز، با توجه به نقش روسیه به عنوان یک «ابرفروشگاه کالا» در بازار جهانی، قیمت های دیگر کالاها نیز افزایش می یابد. علاوه بر نفت، گاز و چندین فلز گرانبها، روسیه نیز یکی از تولیدکنندگان عمده گندم است. بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، روسیه در سال 2020، 86 میلیون تن غلات پرمصرف تولید کرد و از این حیث تنها پس از چین و هند در رتبه سوم جهان قرار دارد.

از سوی دیگر نیز دانستن این واقعیت که چین و هند عمده تولید گندم خود را صرف نیاز داخلی خود می کنند نیز اتکای به گندم روسیه را دو چندان می سازد و این کشور را با فاصله ای فاحش به بزرگ‌ترین تولید کننده گندم جهان مبدل می‌سازد.

همانطور که این اینفوگرافی، بر اساس داده‌های پایگاه داده کام ترید سازمان ملل نشان می‌دهد، روسیه و اوکراین هر دو جزو 5 صادرکننده برتر گندم به حساب می‌آیند، و این واقعیت نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد، زیرا تداوم بحران می‌تواند تورم مواد غذایی در سطح جهان را تشدید کند. در هفته‌های اخیر، نرخ معاملات آتی گندم به بالاترین سطح از سال 2008 افزایش یافته است.

برچسب ها:
تهران-چهارراه ولیعصر-قبل از برادران مظفر-پلاک907

مشاور سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

اندیشکده راهبردی «جریان» که فعالیت خود را از سال 1399 برپایه بهره گیری از جمعی از کارشناسان جوان و صاحب نظر در حوزه سیاست خارجی آغاز کرده است، اندیشکده ای خصوصی است که بر روی مسائل سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تمرکز دارد. جریان رسالت خود را ارائه تصویری جامع و واقع بینانه مبتنی بر رویکردی دانش بنیان و مسئله محور با هدف بازاندیشی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار داده است.
2763 327 935 98+
info@jaraian.org