۵ شهریور ۱۴۰۰

پراکندگی نیروهای طالبان در افغانستان

شورای مشهد در ابتدا به عنوان دفتر منطقه‌ای طالبان در غرب افغانستان و در سال 2011 تشکیل شد. ملا هبت‌الله آخوندزاده در ابتدا عضو شورای مشهد بود. فرماندهی این شورا در سال 2016 به پاکستان منتقل شده و عبدالقیوم ذاکر رئیس کنونی این شورا است. تعداد نیروهای شورای مشهد در افغانستان حدود 23000 نفر است.
شورای رسول در ولایت فراه افغانستان مستقر است و اختلافاتی با شورای کویته در روش و منش اداره حکومت دارد. نام دیگر این شورای رسول، شورای عالی امارت اسلامی است. علیرغم اختلافات با شورای کویته، این شورا متحد عبیدالله اسحاق‌زی از گروه‌های زیرمجموعه شورای کویته است. شورای رسول 19000 نیروی فعال در افغانستان دارد.
شورای شمال عملا به عنوان میانجی شورای کویته و شورای رسول عمل کرده و در کمیسیون‌های مالی و آموزشی مشترک میان شورای کویته و شورای رسول حضور دارد. شورای رسول متشکل 23000 عضو فعال در افغانستان است.
شورای کویته متشکل شبکه حقانی و ملا هبت‌الله آخوندزاده است. شبکه حقانی توسط جلال‌الدین حقانی تاسیس شده است. اکنون ریاست شبکه حقانی برعهده سراج‌الدین حقانی فرزند ارشد جلال‌الدین است. انس حقانی برادر ناتنی جلال‌الدین اکنون به عنوان نماینده شبکه حقانی در هیات مرکزی طالبان حضور دارد. شبکه حقانی یکی از دو بازوی نظامی طالبان در افغانستان است. گروه ملا هبت‌الله آخوندزاده بزرگ‌ترین گروه اداری و دیپلماتیک طالبان را در اختیار دارد و شاخه نظامی آن تحت رهبری ملا یعقوب فرزند ملا عمر است. مجموع نیروهای شورای کویته در افغانستان متشکل 118000 نفر است.

برچسب ها:
تهران-چهارراه ولیعصر-قبل از برادران مظفر-پلاک907

مشاور سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

اندیشکده راهبردی «جریان» که فعالیت خود را از سال 1399 برپایه بهره گیری از جمعی از کارشناسان جوان و صاحب نظر در حوزه سیاست خارجی آغاز کرده است، اندیشکده ای خصوصی است که بر روی مسائل سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تمرکز دارد. جریان رسالت خود را ارائه تصویری جامع و واقع بینانه مبتنی بر رویکردی دانش بنیان و مسئله محور با هدف بازاندیشی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار داده است.
2763 327 935 98+
info@jaraian.org